Prvega maja 2023 se je začel uporabljati februarja sprejeti Pravilnik o poklicnih boleznih (Uradni list RS, št. 25/23, http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV14889), ki celostno ureja sistem odkrivanja in priznavanja poklicnih bolezni ter omogoča učinkovitejše preprečevanje bolezni, ki nastajajo zaradi neurejenih delovnih razmer.
Vloge za ugotavljanje poklicne bolezni sprejema Klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa, obravnava pa interdisciplinarna skupina strokovnjakov, ki jo koordinira inštitut. Interdisciplinarna skupina strokovnjakov za posamezen primer deluje v senatu treh članov, od katerih sta dva zdravnika z licenco s strokovnega področja medicine dela, prometa in športa ter en zdravnik z licenco s strokovnega področja, na katerega sodi obravnavana bolezen. Interdisciplinarna skupina deluje v skladu s poslovnikom.
- Kaj je poklicna bolezen?
Je bolezen, ki se razvije zaradi daljšega neposrednega vpliva delovnega procesa in delovnih razmer na določenem delovnem mestu. Pogoj je, da gre za delo, ki sodi v neposredni okvir dejavnosti, na podlagi katere je oboleli zavarovan in je navedena v Seznamu poklicnih bolezni. Povezava na seznam: http://www.pisrs.si/Pis.web/npb/2023-01-0456-p1.pdf.
Ugotavljanje poklicne bolezni je ugotavljanje vzročne zveze med boleznijo, ki jo ima delavec, in dovolj dolgim neposrednim vplivom delovnih razmer ali delovnega procesa na delu ali na delovnem mestu, na katerem je (bil) delavec.
- Postopek verifikacije
Obravnava vloge: Interdisciplinarna skupina strokovnjakov ugotavlja poklicno bolezen na podlagi
-
dokumentacije, ki jo predloži delavec (vloga in ostala priložena dokumentacija), ter
-
dodatne delovne in druge dokumentacije, ki jo komisija pridobi od delodajalcev, njihovih izvajalcev medicine dela, izbranega osebnega zdravnika, lečečega zdravnika, imenovanega zdravnika, zdravstvene komisije ZZZS, izvedenskega organa ZPIZ, strokovnega delavca za varnost pri delu, inšpekcijskega in drugega pristojnega organa ter druge pravne ali fizične osebe, ki razpolaga z morebitnimi dokazi oziroma drugimi, tudi osebnimi, podatki za ugotavljanje poklicne bolezni.
Interdisciplinarna skupina strokovnjakov lahko opravi tudi:
-
ogled delovnega mesta, delovnih prostorov in delovnega okolja pri delodajalcih,
-
razgovore s strokovnim delavcem za varnost pri delu, izvajalcem medicine dela ali drugo osebo, ki sodeluje pri zagotavljanju varnosti pri delu na delovnem mestu, in
-
napotitev delavca na diagnostične zdravstvene storitve.
Zaključek postopka: Interdisciplinarna skupina strokovnjakov svojo ugotovitev izda na obrazcu, ki je priloga pravilnika: http://www.pisrs.si/Pis.web/npb/2023-01-0456-p3.pdf:
-
v primeru potrditve poklicne bolezni ali suma na obstoj poklicne bolezni se obrazec vroči delavcu, izbranemu osebnemu zdravniku in izvajalcu medicine dela sedanjega delodajalca;
-
v primeru, da poklicna bolezen ni ugotovljena, se ugotovitev izroči le delavcu.
KIMDPŠ prijavi sum na obstoj poklicne bolezni in potrjeno poklicno bolezen v register poklicnih bolezni.
Trajanje postopka: Od prejema popolne vloge oziroma od poteka roka za dopolnitev vloge (tj. 20 dni) interdisciplinarna skupina strokovnjakov izda ugotovitev v 60 dneh.
-
- Kako začnem postopek verifikacije?
Izpolnite vlogo za ugotavljanje poklicne bolezni, ki je priloga pravilnika in je objavljena tukaj: http://www.pisrs.si/Pis.web/npb/2023-01-0456-p2.pdf.
Vlogi morate priložiti:
1. Kopijo pisnega izvida ali mnenje zdravnika z diagnozo bolezni, za katero menite, da bi bila lahko poklicna
2. Kopijo zdravstvene dokumentacije (zdravstveni karton), ki jo hrani vaš izbrani zdravnik
3. Izpis obdobij zavarovanja v Republiki Sloveniji, ki ga pridobite na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Obr. ZPIZ 10344-3-1 Vloga za izpis obdobij zavarovanja v RS).Če jih lahko pridobite, predlogu priložite še naslednje dokumente:
1. Izjavo (oziroma Izjave) o varnosti z oceno tveganja sedanje in prejšnjih zaposlitev
2. Izvide zdravstvenih pregledov delavca (izvide pregledov pri specialistu medicine dela, prometa in športa, na katere vas pošilja delodajalec)
3. Dodatne dokumente, za katere menite, da bi bili lahko koristni pri ugotavljanju vzročne zveze med vašo boleznijo in delovnim mestom oziroma delom, ki ga (ali ste ga) opravljali
Z vašim soglasjem vam lahko pri izpolnjevanju vloge pomagajo pooblaščeni izvajalec medicine dela, specialist, ki je obravnaval bolezen, za katero se sumi, da je poklicna, izbrani osebni zdravnik ali strokovni delavec za varnost pri delu.
Vso izbrano dokumentacijo pošljite na naslov:
Univerzitetni klinični center Ljubljana
Klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa
Grablovičeva ulica 42
1000 Ljubljana
- Pogosta vprašanja in odgovori
Kaj pridobim s priznanjem poklicne bolezni?
S priznanjem poklicne bolezni lahko delavec uveljavlja pravice iz:
-
obveznega zdravstvenega zavarovanja:
-
v celoti se krijejo stroški zdravstvenih storitev,
-
v primeru bolniške odsotnosti je odmera nadomestila plače 100-odstotna,
-
nadomestilo pripada tudi po morebitnem prenehanju delovnega razmerja, vse dokler delavec ni zopet zmožen za delo;
-
pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanje:
-
pravica do invalidske pokojnine ne glede na dolžino pokojninske dobe (invalidska pokojnina se odmeri od pokojninske osnove kot za 40 let pokojninske dobe),
-
vdovska pokojnina se prizna ne glede na dopolnjeno pokojninsko dobo,
-
višja pravica delovnih invalidov II. in III. kategorije v primeru poslabšanja zdravja in prednostna obravnava,
-
invalidnina za telesno okvaro, ki se izplačuje tudi v tujino.
POZOR! Delavec sam odloča o tem, ali in kdaj ter katere pravice iz OZZ in ZPIZ bo uveljavljal.
Kaj je verifikacija poklicne bolezni?
Verifikacija je proces preverjanja oziroma ugotavljanja in potrjevanja poklicne bolezni. Za potrditev (verifikacijo) poklicne bolezni mora biti potrjena vzročna zveza med nastankom boleznijo in izpostavljenostjo pri delu.
Kaj je poklicna bolezen?
Je bolezen, ki se razvije zaradi daljšega neposrednega vpliva delovnega procesa in delovnih razmer na določenem delovnem mestu. Pogoj je, da gre za delo, ki sodi v neposredni okvir dejavnosti, na podlagi katere je oboleli zavarovan in je navedena v Seznamu poklicnih bolezni. Povezava na seznam: http://www.pisrs.si/Pis.web/npb/2023-01-0456-p1.pdf.
Zakaj je ugotavljanje poklicne bolezni pomembno?
Za to so vsaj trije razlogi:
-
Delavec z diagnosticirano poklicno boleznijo pridobi pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja ter iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
-
Takoj se lahko začne proces urejanja delovnega mesta.
-
Omogočeno je poglobljeno raziskovanje različnih vplivov na zdravje in razvoja bolezni, povezanih z izpostavljenostjo na delovnem mestu.
Kdo krije stroške verifikacije poklicne bolezni?
Sredstva za postopek ugotavljanja, potrjevanja in prijavljanja poklicne bolezni se zagotavljajo iz sredstev osnovnega zdravstvenega zavarovanja.
Kdo poda vlogo za ugotovitev poklicne bolezni?
Vlogo za ugotovitev poklicne bolezni poda delavec sam neposredno na KIMDPŠ. Pri izpolnjevanju vloge mu z njegovim dovoljenjem lahko pomagajo izvajalec medicine dela, specialist, ki je obravnaval bolezen, izbran osebni zdravnik ali strokovni delavec za varnost pri delu.
Kaj mora vsebovati vloga in kam jo pošljem
Vlogi (http://www.pisrs.si/Pis.web/npb/2023-01-0456-p2.pdf) priložite pisni izvid, iz katerega je razviden sum na poklicno bolezen, kopijo zdravstvenega kartona in izpis obdobij zavarovanja v RS.
Vlogo s prilogami pošljete na naslov:
Univerzitetni klinični center Ljubljana
Klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa
Grablovičeva ulica 42
1000 Ljubljana
Kdo sestavlja interdisciplinarno skupino strokovnjakov?
Interdisciplinarna skupina strokovnjakov deluje v senatu treh članov, od katerih sta dva zdravnika z licenco s strokovnega področja medicine dela, prometa in športa ter en zdravnik z licenco s strokovnega področja, v katerega spada bolezen (v nadaljnjem besedilu: senat).
Član senata, zdravnik specialist medicine dela, prometa in športa, ne more biti zdravnik, ki je ali je bil v pogodbenem odnosu z delavčevim delodajalcem. Imeti mora vsaj pet let delovnih izkušenj na tem strokovnem področju ter biti mora neodvisen, kar pomeni, da v isti zadevi še ni izdal mnenja.
Člane interdisciplinarne skupine strokovnjakov imenuje minister na predlog KIMDPŠ. Člane senata imenuje predstojnik KIMDPŠ.
Koliko časa traja postopek ugotovitve poklicne bolezni?
Od prejetja popolne vloge do izdaje ugotovitve traja 60 dni. V ugotovitvi se lahko zaključi, da gre za poklicno bolezen ali za sum na poklicno bolezen oziroma da poklicne bolezni ni mogoče dokazati.
-
- Vloga strokovnjakov in delodajalca
Vloge strokovnjakov:
-
Izvajalec medicine dela, osebni zdravnik in drugi lečeči zdravniki (specialisti), imenovani zdravnik in zdravstvena komisija ZZZS, izvedenski ZPIZ, sindikalni zaupnik ali delavski zaupnik za varnost in zdravje pri delu, strokovni delavec za varnost pri delu, delodajalec in Inšpektorat za delo RS so dolžni delavca opozoriti na možnost, da gre pri bolezni delavca za poklicno bolezen.
-
Zdravnik specialist, ki obravnava delavca in sumi, da je delavčeva bolezen lahko poklicna bolezen, naj v izvid jasno navede, da obstaja sum poklicne bolezni.
-
Izbrani osebni zdravnik naj aktivno sodeluje in pomaga delavcu pri izpolnjevanju in pridobivanju dokumentacije o možni poklicni bolezni.
Vloga delodajalca:
-
Delavca mora opozoriti na možno poklicno bolezen.
-
Pri postopku verifikacije poklicne bolezni mora aktivno sodelovati in se v roku (določenem v pozivu) odzvati na poziv interdisciplinarne skupine strokovnjakov.
-
Interdisciplinarni skupini strokovnjakov lahko predlaga, da:
-
si ogleda delovno mesto, delovni prostor in delovno okolje;
-
opravi razgovor s strokovnim delavcem za varnost pri delu, izvajalcem medicine dela ali drugo osebo, ki sodeluje pri zagotavljanju varnosti pri delu na delovnem mestu, za katerega se sumi, da je vzrok za poklicno bolezen.
-